ترمه اصیل یزد

ترمه اصیل یزد

ترمه چیست؟


ترمه یک نوع پارچه ی گرانبها در صنایع دستی ایران به شمار می رود. از الیافی چون ابریشم و پشم در بافت این پارچه ی حیرت برانگیز استفاده می کنند. الیاف آن را به روش های طبیعی و یا گاها با مواد مصنوعی به رنگ های مختلف عنابی، سبز، آبی و... در می آورد. طرح های این پارچه عبارتند از بته جقه، بته خرقه، گل های شاه عباسی، شاخ گوزنی، راه راه، امیری و... . این پارچه ی زیبا به دلیل بافت با تراکم بالای پود، محکم تر از سایر پارچه ها شناخته می شود.انواع پارچه ترمه های یزد با رنگ بندی متنوع، در فروشگاه آنلاین یزدانا موجود است.


تاریخ ترمه بافی:


ترمه بافی در اوایل دوران صفویه رونق گرفت و به عنوان یکی از صنایع دستی مشهور ایرانیان مورد توجه اهالی هنر و تاجران بزرگ جهان قرار گرفت. از یزد ایران به کشور هایی نظیر ترکیه، امارات، گرجستان و لندن صادرات ترمه صورت می گیرد. در کشور های حوزه خلیج فارس ترمه ایرانیان با استقبال بی نظیر و بسیار امیدوار کننده ای رو به رو است. در این روزها هنر ترمه بافی مورد بی توجهی هنرجویان قرار گرفته و تعداد کارگاه های ترمه بافی در استان یزد داوطلبین بیشتری را می طلبد.


نحوه نگهداری آن:


در مواردی چون شست و شو، این پارچه ها را به لحاظ حفظ زیبایی و ظرافت حتما به خشکشویی ها بسپارید. برای نگهداری بیشتر و دوام بهتر این نوع پارچه، آنها را از مکان های رطوبتی دور کنید و در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.آب یکی از مخرب ترین عناصری است که به پارچه آسیب وارد می کند. بید ها را می توان قاتل این نوع پارچه ی زیبا دانست. بهترین راه حل برای نگهداری طولانی مدت ترمه ها قرار دادن قرص نفتالین در لا به لای پارچه است.از یزدانا در هر جای ایران که باشید می توانید برای خود و عزیزانتان سوغاتی سفارش دهید.


کاربرد های این پارچه نفیس:


از پارچه ترمه در تولید دیگر محصولات نیز می توان استفاده کرد. برای مثال در چند سال اخیر طراحان لباس برای دوخت مانتوهای مجلسی به این پارچه ی ظریف روی آوردند و خانم های بسیاری پذیرای این نوع مانتو ها بودند.از این پارچه ی نفیس با ابعاد گوناگون برای رومیزی، روتختی و جانماز های نفیس استفاده می شود.همچنین در تولید انواع کیف، کفش، دستبند و کلاه این پارچه کاربرد دارد.


برای مشاوره و پشتیبانی با شماره ۰۳۵۳۸۲۵۲۵۷۵ تماس حاصل فرمایید.

نظرات بازدیدکنندگان