فرش ایرانی

فرش ایرانی

فرش ایرانی بهشتی از جنس نخ:


برای نشان دادن هنر و ظرافت ایرانیان به جهان، فرش ایرانی کفایت می کند. فرش در خانه ی ایرانیان عضوی جدانشدنی است. بدون آن انگار خانه ها چیزی در خودشان کم دارند و اغلب ساکنین خانه حس ناخوشایندی از نبود فرش به آنها دست می دهد. فرش در ایرانیان تاریخ غنی دارد. با کشف قالی پازیریک (قدیمی ترین قالی کشف شده) از نقش و نگار آن متوجه شدند که این قالی دستباف شده ی ایرانیان است.


معنی در نقش:


نقوش طراحی شده برای فرش، توسط ایرانیان از درک معنایی بالایی برخوردار است. پژوهشگران برای هر کدام از طرح ها سال ها تحقیق و بررسی کرده اند تا به معنا و مفهوم آن دست یابد. ترجمه این نماد ها انشایی از سادگی، باورها و اعتقادات بافنده آن است. برای مثال:
طرح مار برای نگهبانی و در سلامت بودن است.
نقش بز به معنی باران خواهی تعبیر می شود.
بافتن لوزی به منظور دفع چشم زخم است.


فرش به تفکیک:


به کلی هر چیزی که پهن کردنی باشد فرش نام می گیرد؛ اما در این بین اسم هایی مثل قالی، قالیچه، گلیم و... به گوشتان خورده است. آیا این ها فرق دارند؟ بله.
قالی و قالیچه فرش های پرزداری هستند که در ابعادشان تفاوت وجود دارد. جالب است بدانید کوچک ترین قالی ها برای پشتی بافته می شود.
گلیم اما داستانش فرق دارد و اصلا این نوع گستردنی پرز ندارد. از تنوع زیاد و قیمت های مناسب تری هم برخوردار است.
فرش ها به نوع دستباف و ماشینی تفکیک می شوند. پیشینه ی فرش ماشینی به زمان قبل از انقلاب بر می گردد. این نوع فرش ها هم از الیاف مصنوعی و هم از الیاف طبیعی تولید می شوند.
به فرش هایی که جنبه ی تزیینی دارند و ابعاد آنها معمولا کوچک تر است، قاب و به دیوار نصب می شوند تابلو فرش می گویند. تابلو فرش ها هم به دو روش دستی و ماشینی بافته می شوند و به بازار فروش می رسند.

صادرات فرش:


صادرات فرش از قدیم الایام کار تجار بوده. این کار هزینه معیشت خانوار ایرانی را تامین می کرده و به رشد اقتصاد کشور کمک می کند. صدور فرش در ایران فقط محدود به فرش های دستباف نیست. هم اکنون فرش ماشینی از ایران به یازده کشور دیگر صادر می شود و موفقیت نسبی هم در این کار کسب کرده ایم.
با یزدانا همراه باشید.

نظرات بازدیدکنندگان