فرش فانتزی مدرن وینتج

فرش فانتزی مدرن وینتج

فرش وینتیج

یکی از فرش های مدرنی که این روزها طرفدارن بسیاری پیدا کرده فرش وینتیج است. این دسته از فرش ها شباهت زیادی به فرش های قدیمی داشته و همین امر موجب شده بیش از دیگر فرشها مورد توجه قرار بگیرد. بسیاری از افراد نسبت به فرش هایی که رنگ و رو رفته اند علاقه داشته و از آن ها در کنار دکوراسیون های مدرن استفاده می کنند. این امر تولیدکنندگان فرش را برآن داشته تا به فکر تولید فرش هایی باشند که در عین مدرن بودن حالت کهنگی نیز داشته باشد.فرش های دستبافت نسبت به دیگر فرش ها از قیمت بالایی برخوردار هستند و به عنوان فرش هایی گران بها شناخته می شوند. یکی از مزایای فرش های دستبافت این است که هرچه قدمت بیشتری داشته باشد ارزشمندتر خواهند بود. مشتریان فرش های دستبافت نسبت به فرش های ماشینی بیشتر است. فرش های وینتیج را می توان بهترین جایگزین درخصوص فرش های قدیمی دانست چرا که این دسته از فرش ها با استفاده از روش های مختلفی حالت کهنگی پیدا می کنند.همانطور که از نام این مدل فرش های مدرن مشخص است در عین مدرن بودن شبیه به فرش های کهنه و قدیمی هستند. فعالان عرصه تولید فرش با بهره گیری از روش های مختلفی موجب می شوند رنگ فرش ها کاهش یابد. بخشی از قسمت های فرش نیز توسط چند کار ساده سائیده شده و در نگاه اول پاخورده به نظر می رسند. استقبال زیادی که از این فرش ها شده فروشندگان فرش را نیز وادار کرده تا طرح ها و نمونه های مختلفی از آن را برای فروش عرضه نمایند.

فرش وینتج و کهنه نما و کهنه شور

فرش وینتیج چیست ؟

هنر قالی بافی و بافت فرش دستبافت از دیرباز مورد توجه بوده و اغلب افراد برای اینکه به فرش دستبافت خود حالت قدیمی تری بدهند با انجام روش هایی آن را کهنه نشان می دادند. فرش دستبافتی که تازه باشد دارای رنگ های چشمگیر و زننده ای است که در گذشته افراد برای کاهش این حالت فرش را در کوچه و بازار پهن می کردند تا زیر پای عابرین مانده و پاخورده شود. شستشو فرش با استفاده از خاکستر و چوبک و آب از دیگر اقداماتی است که در گذشته برای کهنه نما کردن فرش دستبافت به کار گرفته می شده است.امروزه عمل دواشور کردن به عنوان اصلی ترین روش برای کهنه نما کردن فرش ها شناخته می شود. برای این کار از هیپوکلریت کلسیم استفاده می شود که با نام پودر سفیدگری نیز شناخته می شود. زمانی که از این ماده شیمیایی درخصوص فرش استفاده شود الیاف فلس خود را از دست داده و صیقلی دیده می شوند. البته درحال حاضر تولیدکنندگان فرش های وینتیج از این روش بیشتر در مورد فرش های صادراتی استفاده می کنند. با این کار فرش ارزش بیشتری پیدا کرده و شبیه به فرش های کهنه و قدیمی به نظر می رسد.درحال حاضر فرش های کهنه نما در کشورهای عربی و اروپایی متقاضیان بسیاری دارد که این امر تولیدکنندگان فرش های ماشینی را وادار کرده تا فرش های کهنه نما را جایگزین نمونه های دستبافت و قدیمی معرفی کنند. مشتریان اروپایی و عربی گمان می کنند فرش وینتیج به مانند فرش های قدیمی بوده و از استحکام بیشتری برخوردار هستند.

فرش وینتج و کهنه نما یزد و کاشان

مزایای فرش وینتیج

فرش های وینتیج دارای مزایای متعددی است و طی سال های اخیر توانسته مورد توجه بسیاری از مشتریان قرار بگیرد. این فرش ها علاوه بر ایران در کشورهای اروپایی نیز طرفداران مختص به خود را داشته و می توانند زیبایی خاصی را به منازل بدهند. مزیت دیگر استفاده از این فرش ها بحث قیمت آن ها است که در مقایسه با فرش های دستبافت و قدیمی بسیار مناسب هستند. آن دسته از افرادی که تمایل دارند اصلت و فرهنگ ایرانی را در خانه خود نشان داده و در عین حال هزینه کمتری نیز پرداخت کنند می توانند فرش های وینتیج را به عنوان بهترین گزینه درنظر داشته باشند.از دیگر مزایای فرش وینتیج می توان به دوام و طول عمر بالای آن اشاره کرد. فرش های کهنه نما در ابعاد مختلفی تولید شده و متقاضیان می توانند طرحی متناسب با سلیقه خود را خریداری نمایند. در خرید فرش کهنه نما ابتدا باید ابعاد فضای موردنظر را به طور دقیق اندازه گرفته و سپس فرشی مناسب آن را سفارش دهید. علیرغم اینکه این دسته از فرش ها مراحل سختی را برای کهنه نما شدن سپری می کنند اما استحکام بالایی داشته و می توان سال های زیادی از آن ها استفاده کرد.

عمل دواشور کردن فرش

به یکی از روش هایی که برای تهیه فرش کهنه نما استفاده می شود،عمل دواشور کردن گفته می شود.در حال حاضر دواشور کردن یکی از مهمترین روش هایی است که برای همین منظور استفاده می شود در این روش از هیپوکلریت کلسیم که یک ماده شیمیایی است و در اصطلاح تجاری به آن سود و پودر سفید گری نیز گفته می شود برای دواشور کردن فرش استفاده می شود به این روش کلرینه کردن نیز گفته می شود و زمانی که از آن استفاده می شود الیاف و پشم فرش با از دست دادن فلس های خود حالت صیقلی پیدا می کند.هم اکنون عمل دواشور کردن فرش بیشتر برای فرش های صادراتی انجام می شود و تجاری که در زمینه فرش فعالیت می کنند برای این که به فرش ها ارزش بیشتری ببخشند آن ها را دواشور می کنند تا فرش کهنه نما را صادر کنند.

دوار شور کردن فرش وینتج و کهنه شور

جایگاه فرش وینتیج در دکوراسیون داخلی

دوستداران دکوراسیون های کلاسیک و سنتی تمایل بیشتری به انتخاب فرش های دستبافت و کهنه نما دارند. همانطور که پیش تر نیز عنوان کردیم شباهت فرش های وینتیج به نمونه های دستبافت موجب شده برای استفاده در این سبک از دکوراسیون گزینه مناسبی باشند. وزن فرش های کهنه نما بسیار کم بوده به همین دلیل هنگام شستشوی آن ها مشکلی وجود نخواهد داشت. رنگبندی فرش های کهنه نما به گونه ای است که می توان آن ها را با رنگ های مختلفی که در دکوراسیون داخلی وجود دارد هماهنگ کرد. همین تنوع رنگی به کار رفته در بافت فرش دست مشتریان را در انتخاب باز گذاشته و می توانند دکوراسیونی ایده آل را به وجود بیاورند.اگر دکوراسیونی مدرن در خانه خود دارید باز هم می توانید از فرش وینتیج به عنوان گزینه ای ایده آل استفاده کنید. نوع بافت و رنگ های به کار رفته در این فرش ها بیشترین هماهنگی را با دکوراسیون های مدرن و امروزی داشته و دراینخصوص هیچ نگرانی ای نخواهید داشت.

قیمت فرش وینتیج

قیمتی که درخصوص فرش های کهنه نما تعیین شده بسیار مناسب بوده و با بودجه تمام افراد همخوانی دارد. اگر قصد خرید فرشی زیبا و درعین قدیمی را دارید توصیه ما به شما فرش های وینتیج عرضه شده توسط فروشگاه یزدانا می باشد. وینتیج های عرضه شده توسط این فروشگاه اینترنتی دارای طرح و رنگ متنوعی بوده و درمقایسه با بسیاری از فروشگاه های دیگر قیمت پائین تری دارند. از دیگر مواردی که می تواند در تعیین قیمت فرش تاثیر داشته باشد ابعاد آن است. هرچه ابعاد فرش بزرگتر باشد به همان اندازه نیز قیمت آن افزایش خواهد یافت.خرید از فروشگاه های اینترنتی عرضه کننده فرش به شما این امکان را می دهد که علیرغم خرید فرشی ایده آل قیمت کمتری نیز بپردازید. فرش های عرضه شده توسط مجموعه یزدانا به قیمت درب کارخانه می باشد.

جنس الیاف فرش وینتیج

الیافی که در بافت فرش وینتیج به کار رفته همچون فرش های کلاسیک اکریلیک هیت ست شده می باشد. این الیاف جزو باکیفیت ترین الیاف شناخته می شوند که در بافت فرش از آن استفاده می شود. الیاف اکریلیک هیچگونه پرزدهی نداشته و ضدحساسیت هستند و هیچ آسیبی به سلامتی افراد نمی زنند. به همین علت در هرفضایی از خانه می توان از فرش های کهنه نما استفاده کرد. ابعاد مختلف این فرش های مدرن می توانند جلوه ای خاص و زیبا را برای سالن پذیرایی و اتاق نشیمن ایجاد کنند. از ابعاد کوچکتر آن ها نیز می توان در آشپزخانه، راهرو و یا اتاق خواب استفاده کرد و دکوراسیونی زیبا را خلق نمود.الیاف اکریلیک از استحکام بالایی برخوردار بوده و نسبت به نور خورشید و حرارت مستقیم بسیار مقاوم هستند. اگر در خانه خود از این فرش ها استفاده می کنید توجه داشته باشید هرچند وقت یکبار فرش را سر و ته کنید تا تمام قسمت های آن به یک اندازه پاخورده شود.

روش های تهیه فرش کهنه نما

همان طور که گفته شد از گذشته های دور برای تهیه فرش های کهنه نما اقدام می شده است و در این بین از روش هایی استفاده می شده است که امروز نیز از آن ها در کنار روش های جدید استفاده می شود. مهمترین روش برای کهنه نما کردن فرش موارد ذیل هستند :

فرش با استفاده از ترکیب آب،چوبک و خاکستر شسته می شود که حالت قلیایی دارد.از هیپوکلریت کلسیم که یک ترکیب شیمیایی می باشد و نام تجاری آن سود و پودر سفید گری است برای کلرینه کردن استفاده می شود البته استفاده از آن در اندازه ای است که به فرش آسیبی نرسد.برای تهیه فرش کهنه نما یک روشی که وجود دارد و از بقیه روش ها ارزشمندتر است این است که آن را در زیر آفتاب و یا محل های رفت و آمد قرار می دهند تا به سبب پاخوردن کهنه شود.استفاده از این روش یک روش طبیعی است و موجب می شود که فرش به مرور زمان کهنه شود و ارزش آن نیز بیشتر خواهد بود.

روش تهیه فرش کهنه نما

تفکر غلط

یک تفکر اشتباهی که در مورد فرش های کهنه نما وجود دارد این است که شاید بتوان فرشی را با کهنه نما کردن به جای فرش های قدیمی و حتی اصل روانه بازارهایی خارجی کرد هر چند برخی از تجار فروش از این روش برای قدیمی نشان دادن فرش استفاده می کنند ولی نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که در حال حاضر خریداران فرش به راحتی می توانند فرش های کهنه نما را از فرش اصل قدیمی تشخیص دهند روش هایی وجود دارد که با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی به راحتی می توان به قدمت فرش و الیاف آن پی برد.

نظرات بازدیدکنندگان