فرش گبه و بلوچی را بهتر بشناسیم

فرش گبه و بلوچی را بهتر بشناسیم

فرش گبه و بلوچ

لوص معرب بلوچ است، یکی از معانی لغوی آن علامتی را گویند که بر تیزی تاق و ایوان نصب کنند و نام ولایتی هم هست و تاج خروس را نیز گفته اند و آن گوشتی باشد که بر سر خروس رسته است (اینها را می توان در فرهنگ های معین و عمید نیز دید) بدین ترتیب از آنجا که برخی از بلوچان دستار خود را مانند تاج خروس بر سر خویش استوار می کنند، ممکن است به این نام خوانده شده باشند.علاوه بر آن تفاسیر و معانی دیگری نیز برای کلمه بلوچ آمده است که برخی از آنان بر پایه منطق و استدلال علمی و زبان شناسی استوار نیستند.از نقطه نظر جعفری (جعفری، ۱۳۴۳ هـ ش (الف) ۷۷۱- ۷۷۰) برخی آن (بلوچ را از ترکیب دو کلمه “بل” Bal و “اوچ” uch می دانند). وی اضافه می کند: “بل “همان” بهل” فارسی است و “اوچ” هم”اوز uz” به معنی بلند است، پس بلوچ، پهلوان برزو بلند را گویند، شاید همین طور باشد و این نام را چنانکه بسی پیش از آنکه بلوچان و شاید در زمان ساسانیان یا از آن هم پیشتر که به مکران و کرمان تا فارس و خوزستان راه یافته بودند، به آنان داده اند و چون اینان با بلوچان بالا بلند تر و نیرومندتر از خود روبرو شده و زبون آن گشته، آنان را پهلوان بالا بلند خواندند”.

قالی بلوچ به طور کلی دارای ابعاد کوچک و متوسط است. کوچکترین آن ها به عرض ۸۰ تا ۹۰ و طول ۱۲۰ و ۱۴۰ سانتی متر و قالیچه های بزرگتر به اندازه های تقریبی ۱۰۰ در ۱۵۰ سانتی متر و دو ذرعی های آن ها به ابعاد تقریبی ۲۰۰×۱۱۰ سانتی متر می باشد. بافت کلگی و کناره هایی در اندازه های متوسط نیز در میان آن ها معمول است. همچنین این قالی ها سبک وزن بوده و قیمت نسبتاً پایین آن سبب شده است که این قالی ها در اروپا زیاد رواج یابند. این قالی یک نمونه مشخص از هنر دستی را به نام هنر دستی مرزی تشکیل می دهد که در هر یک از این هنرها می توان عناصر تعداد زیادی از تمدن ها را پیدا کردو تأثیر فرهنگ ترکمنی توسط مایه های گوناگون رنگ های بلوطی و قرمز تیره رنگ های تیره (آبی تیره) و در پیاده کردن طرح های هندسی و منظم مثل شش ظلعی، لوزی، هشت ضلعی، قلاب و غیره در این قالی ها ظاهر می گردد. تأثیر تمدن فارسی را نیز در قالب پاره ای نقش ها طبیعت گرایانه می بینیم که در متن و حاشیه ی آن ها دیده می شود.

فرش یلوچو گبه دستباف

ویژگی های فنی بافت فرش های بلوچ دستباف

شیوه ی بافت یک پود، یک پود نازک مهم ترین ویژگی قالیچه های بلوچی می باشد و نوع گره آن ها فارسی حداکثر ۱۶۰۰ گره در دسی متر مربع و در موادر استثنایی ۳۰۰۰ گره در دسی متر مربع می باشد. استفاده از موی بز در کنار پیچ فرش ها از ویژگی قالیچه های بلوچ می باشد که دربافت های قدیم و جدید بلوچی است. تار و پود و پرز آن ها اکثراً از پشم است. پشم های محلی که استفاده از چله پشم در بافت های قدیمی از ویژگی های مهم آن بود که در سال های اخیر کاربرد نخ پنبه تا حدی از اصالت اولیه این بافته ها کاسته است و همچنین دار به صورت افقی است.

شاخصه های فرش بلوچ

به طور كلي، فرش بلوچ در اندازه های کوچک و متوسط تولید میشود. كوچكترين آنها به عرض ۸۰ تا ۹۰ و طول ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتي متر، قاليچه هاي بزرگتر به اندازه هاي تقريبي ۱۰۰*۱۵۰ سانتي متر و دو ذرعي هاي آنها به ابعاد تقريبي ۱۱۰*۲۰۰ سانتي متر مي باشد.از نظر وزنی نیز این قالیچه ها سبک بوده و به دلیل قیمت پایین، در اروپا رواج خوبی یافته اند.قالیچه ی بلوچ نمونه ی بارزی از هنرهای دستي مرزي است، تا جایی که نمایانگر عناصر تمدنهای زیادی است.به عنوان مثال فرهنگ ترکمنی در این قالیچه ها به اشکال مختلفی متظاهر گردیده، از رنگ مایه های بلوطي و قرمز تيره، رنگهاي تيره همچون آبي تيره تا در پياده كردن طرحهاي هندسي و منظم مثل شش ضلعي، لوزي، هشت ضلعي، قلاب و غيره . و اما تمدن فارسي نيز در قالب پاره اي نقشهاي طبيعت گرايانه متجلی شده كه در متن و حاشيه این قالیچه ها ديده مي شود.و اما از نظر ویژگیهای فنی، می توان به شیوه ی بافت تک پود( تک پود نازک) که مهمترین شاخصه ی قالیچه ی بلوچی است اشاره کرد. نوع گره هم از تعداد ۱۶۰۰ تا ۳۰۰۰ گره در دسی متر مربع متغییر است.یکی دیگر از مشخصه های قالیچه ی بلوچ استفاده از موی بز در کنار پیچ فرشهاست که البته در بافتهای جدید با پشم جایگزین شده است. مورد دیگر اینکه، استفاده از چله پشم در بافته هاي قديمي از ديگر ويژگيهاي مهم قالی بلوچ بوده است كه متاسفانه در سالهاي اخير كاربرد نخ پنبه تا حدي از اصالت اوليه‌ي اين بافته ها كاسته است. همچنين دار قالی، به صورت افقي است.

رنگ قاليچه های بلوچی نیز معمولاً طبيعي بوده و اكثراً شامل رنگهاي تيره بويژه سياه، لاكي سير، قهوه اي، شتري، سماقي، بژو سرمه اي مي باشد كه در بازار اين دست بافتها را بعضاً سياه كار مي نامند. در واقع شیوه کار این بافندگان بدین گونه است که از ۴ و حداكثر ۵ رنگ در بافت این فرشها استفاده میکنند. متاسفانه امروزه در بافت قالیچه های جدید بلوچ بافته شده در خراسان، از رنگهای شیمیایی نامرغوبی استفاده میشود که درخشندگی کاذبی به آنها میدهد. از نظر طرح نیز، فرشهاي بلوچي غالباً در سبك هندسي و تحت تأثير طرحهاي تركمن، قفقاز و همچنين ايل افشار بافته مي شود. طرحهایی هم چون: آخوندی، بته ای، هراتی، میناخانی، مشهد- بلوچی، طاووسی و… .

رنگبندی فرش های طرح بلوچ

بهترین روش تشخیص یک قالی قدیمی بلوچ رنگ آن است . بافندگان بلوچی بیشتر تمایل به رنگهای تیره دارند و شاید این دلیلی است که در بازار این دست بافتها را بعضاً سیاهکار می نامند رنگهای اصلی مورد استفاده در قالی های بلوچی عمدتاً عبارتند از : آبی، قرمز ، قهوه ای ، مشکی و تونالیته های آنها . البته ذکر این نکته ضروری است که از رنگ استخوانى ( شیری ) نیز به میزان کم استفاده می شود . بیشترین رنگ مورداستفاده در قالی بلوچهای ایرانی رنگ سرمه ای است ( آبی تیره ) درحالی که بافندگان بلوچ در افغانستان بیشتر از رنگ قهوه ای استفاده می کنند رنگ شتری نیز در قالیهای بلوچ بویژه در قالیهای محرابی مورد استفاده قرار می گیرد . رنگهای فرعی مورد استفاده در قالی بلوچ بطور معمولی : سبز روشن و طلایی ، سبز آبی ، بنفش ، زیتونی تیره ، قرمز نارنجی ، زرد سبز ، نخودی و سرخابی است که در اغلب قالیها هرچند به میزان بسیار کم ، مورد استفاده قرار می گیرد . در اکثر قالیهای بلوچی گلیم بافی های دوسر قالی بسیار چشمگیر و زیباست . زیرابه طرز ماهرانه ای با پودهای رنگی بصورت برجسته تزئین شده اند .

رنگبندی فرش های طرح بلوچ

عمل دواشور کردن فرش

به یکی از روش هایی که برای تهیه فرش کهنه نما استفاده می شود،عمل دواشور کردن گفته می شود.در حال حاضر دواشور کردن یکی از مهمترین روش هایی است که برای همین منظور استفاده می شود در این روش از هیپوکلریت کلسیم که یک ماده شیمیایی است و در اصطلاح تجاری به آن سود و پودر سفید گری نیز گفته می شود برای دواشور کردن فرش استفاده می شود به این روش کلرینه کردن نیز گفته می شود و زمانی که از آن استفاده می شود الیاف و پشم فرش با از دست دادن فلس های خود حالت صیقلی پیدا می کند.هم اکنون عمل دواشور کردن فرش بیشتر برای فرش های صادراتی انجام می شود و تجاری که در زمینه فرش فعالیت می کنند برای این که به فرش ها ارزش بیشتری ببخشند آن ها را دواشور می کنند تا فرش کهنه نما را صادر کنند.

دوار شور کردن فرش وینتج و کهنه شور

مزایای فرش کهنه نما

فرش کهنه نما مزایای زیادی دارد و به همین دلیل است که روز به روز بر مشتریان آن افزوده می شود.فرش کهنه نما مختص به ایران نیست و در کشورهای اروپایی نیز مشتریان زیادی دارد و در اصطلاح لاتین به آن وینتج نیز گفته می شود. فرش کهنه نما به علت ظاهر و جلوه ای که دارد به فرش های دستباف قدیمی بسیار مشابهت دارد و برای استفاده در منزل بسیار مناسب است و به منزل اصالت خاصی می بخشد. در کنار آن می توانیم به قیمت فرش کهنه نما اشاره کنیم که نسبت به فرش دستباف قدیمی قیمت بسیار مناسبی دارد.کسانی که به سنت و اصالت اهمیت می دهند فرش کهنه نما برای آن ها می تواند یک انتخاب مناسب باشد.فرش وینتج و کهنه نما یزد و کاشان

فرش کهنه نما در حال حاضر به عنوان یکی از انواع فرش ها در صنعت فرش محسوب می شود و فرش کهنه نما در طرح ها و اندازه های مختلفی تولید می شود تا سلیقه تمامی مشتریان را تحت پوشش خود قرار دهد به همین دلیل شما با توجه به محلی که می خواهید فرش کهنه نما را استفاده کنید می توانید اندازه مورد نظر را انتخاب کنید و از این لحاظ هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت.با توجه به این که این فرش ها برای تبدیل شدن به فرش کهنه نما مراحل سختی را می گذرانند معمولا از انواع فرش هایی هستند که از دوام و عمر طولانی برخوردار هستند.استفاده از فرش کهنه نما در دکوراسیون منزل بسیار مورد توجه است. کسانی که به دکوراسیون های کلاسیک علاقمند هستند به طور معمول فرش های دستباف و کهنه نما را به سایر فرش ها ترجیح می دهند. استفاده از فرش کهنه نما در واقع همان زیبایی را به منزل خواهد بخشید که فرش های دستباف می بخشند. این نوع از فرش ها به دلیل این که از وزن پایینی برخوردار هستند برای شست و شو نیز بسیار راحت می باشند.

روش تهیه فرش کهنه نما

تفکر غلط

یک تفکر اشتباهی که در مورد فرش های کهنه نما وجود دارد این است که شاید بتوان فرشی را با کهنه نما کردن به جای فرش های قدیمی و حتی اصل روانه بازارهایی خارجی کرد هر چند برخی از تجار فروش از این روش برای قدیمی نشان دادن فرش استفاده می کنند ولی نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که در حال حاضر خریداران فرش به راحتی می توانند فرش های کهنه نما را از فرش اصل قدیمی تشخیص دهند روش هایی وجود دارد که با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی به راحتی می توان به قدمت فرش و الیاف آن پی برد.

خرید فرش فانتزی

قیمت فرش تحت تاثیر عواملی مثل:جنس نخ خاب،شانه ،تراکم و ابعاد است.فرش فانتزی در ابعاد مختلف  تولید می شود به خاطر نوع نخ مصرفی قیمت متفاوتی هم دارد.مشتریان عزیز میتوانند با رفتن به صفحه ی هر محصول از قیمت به روز و آنلاین هر گونه کالایی مطلع شوند.فرش فانتزی از متنوع ترین تولیدات صنعت نساجی ایران است که مورد استقبال مردم واقع شده است.برای خرید اینترنتی و حضوری فرش ماشینی فانتزی میتوانید به وب سایت یزدانا مراجعه کنید و از چت آنلاین سایت استفاده نمایید و یا با کارشناسان فروش یزدانا ( 03538252575 ) تماس حاصل نمایید.

نظرات بازدیدکنندگان