هه چیز راجع به فرش 1000 شانه

 هه چیز راجع به فرش 1000 شانه

فرشهای 1000 شانه 

دسته ای از فرشهای ماشینی هستند که با تراکم 3000 بافته میشود . بافت این فرش به صورت نرمان به 4 حالت در نوع بافت  و چندین کیفیت با توجه به متریال مصرفی تقسیم بندی میشود .اگر در این مقاله فقط فرشهای اصیل 1000 شانه را در نظر بگیریم میتوانیم به2 نوع  بافت فرش به صورت 8 رنگ و یا 10 رنگ با دستگاه (hci و hcix2) اشاره کنیم .این دستگاه مدرترین نوع بافت فرش ماشینی با ظرافت بسیار بالاست به طوری که نقوش فرش در پشت فرش مثل سطح روی فرش نمایان است گره ها کاملا به هم فشرده و به سختی قابل شمارش هستند .سیستم بافت کاملا کامپیوتری و قابلیت برنامه ریزی برای 30.000 سرنخ به طور همزمان وجود دارد و توسط اپراتور کنترل خواهد شد . ماشین الات hci قابلیت این را دارند که اطلاعات فرش را در پایین فرش قسمت ریشه ها حک کنند .

نوع دوم سیستم بافت با ماشین آلات شونهر

این دستگاه به مانند سیستم hci از کیفیت بالایی در بافت فرش ماشینی بهره میبرد اما به سبب نوع چینش گره ها و هزینه تمام شده برای تولید کننده قیمت نهایی فرش در حدود 20٪ کمتر خواهد بود در مقایسه با هم اگر فرش در 2 نوع بافت در کنار هم قرار بگیرد ظرافت بیشتری که hci دارد قابل مشاهده خواهد بود .

الیاف مصرفی در فرش 

الیاف استفاده شده درنخ خاب  فرشهای ماشینی 1000 شانه به چندین دسته تقسیم بندی میشود که بارزترین انها نخ 100٪ اکرولیک و همچنین پلی استر فیلامت یا همان ابریشم های مصنوعی هستند که بسته به نیاز شما قابل تهیه است .

الیاف مصرفی در تارو پود فرش

نخ تار مورد استفاده در فرشهای 1000 شانه ای که در صنایع فرش کاشان بافته میشود پلی استر میباشد که بسیار انعطاف پذیر هستند و مانند فرشهای دستبافت ماندگاری بسیار بالایی دارد . دسته بعدی پود جوت میباشد که هزینه پایین تری برای تولید کننده دارد فرشهایی که با نخ جوت در تارو پود بافته میشود خشک تر از فرشهای پنبه ای میباشد و از کیفیت به مراتب پایینتری برخوردارند.

شانه و تراکم چیست ؟

به صورت عامیانه می توان شانه و تراکم را این گونه تعریف نمود که شانه به تعداد گره های که در یک متر از عرض فرش زده می شود گفته می شود  و تراکم به تعداد گره های زده شده در یک متر از طول فرش گفته می شود پس با این تفاسیر می توان گفت یک فرش ماشینی 1000 شانه در یک متر از عرض خود دارای 1000 گره می باشد . هر چه تعداد گره ها در یک متر از عرض بیشتر شود آن فرش دارای نقش های شلوغ تر و ریز تر خواهد بود .

مقایسه فرش 1000 و 700 شانه

فرش های 700 شانه همان گونه که گفتیم دارای محبوبیت بالای در بین ایرانیان است که یکی از مهم ترین دلایل آن پایین بودن قیمت آن نسبت به فرش 1000 شانه و 1200 شانه است . فرش های 700 شانه دارای 8 ، 10 و 12رنگ می باشد . این نوع از فرش بالا ترین تراکمی که دارد 2550 می باشد . اما فرش های 1000 شانه از زیبایی بیشتری نسبت به 700 شانه ها برخوردار هستند . از مهم ترین ویژگی آن می توان به ریز نقش بودنشان نسبت به 500 و 700 شانه اشاره کرد . قیمت آن ها بین فرش های 700 شانه و 1200 شانه می باشد . و از نظر تراکم نیز تراکمی بالا تر از 700 شانه دارد که عبارتست از 3600 و به همین دلیل می باشد که به فرش های دست بافت شباهت زیادی دارند .

مقایسه ارتفاع نخ خاب در فرش 1000 و 700 شانه

در فرش های ماشینی هر چه تراکم و شانه افزایش یابد ارتفاع نخ خاب کاهش خواهد یافت یعنی شانه و تراکم با نخ خاب دارای نسبت عکس می باشند . و همچنین هر چه ارتفاع نخ خاب کمتر شود زیبایی و ظرافت در آن افزایش می یابد . به طور کلی نخ خاب در فرش های 700 شانه 1±10 و در فر ش های 1000 شانه 1±8 میلیمتر است .

خصوصیات نخ اکریلیک

اکریلیک ها الیاف مصنوعی هستند که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولکولی در حدود 1900 مونومر واحد ساخته شده است . این الیاف سبکی ، گرم و حالتی شبیه به پشم دارند . همچنین زمانی که اکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود ، می تواند خاصیتی شبیه به پنبه داشته باشد . برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و برخی به صورت زرد ، در غیر این صورت ، حالت طبیعی خود یا سفید خام یا رنگ نشده تولید می شوند . اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است ، قابلیت بالایی در شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد . کاربرد نهایی آن در صنعت نساجی جوراب ، دستکش ، روسری ، ژاکت ، پارچه تزئینی مبل می باشد . اکریلیک نسبت به بید ، روغن ، چربی ، مواد شیمیایی و نور خورشید مقاوم است .

طول عمر فرش های ماشینی اکریلیک

فرش های اکریلیک از لحاظ دوام و طول عمر ، نسبت به فرش های پلی استر ، عمر بیشتری دارند . این محصولات برای مدت طولانی قابل نگهداری و استفاده هستند . از لحاظ شست و شو و قرار گرفتن در معرض نور ، شاهد هیچ گونه تغییری نمی شویم . فرش های اکریلیک به دلیل اینکه مقاومت بالایی که در برابر گرمای مستقیم دارند ، یک ویژگی دیگری دارند که آن ها را از سایر قالی ها متمایز کرده ، تست گرما می باشد که می توان یک اتوی داغ را روی فرش گذاشته و بدون هیچ آسیبی به فرش برداشت . ولی در پلی استر ، فرش‌ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار سوختگی و فرورفتگی شده و قالی از بین می‌رود . از لحاظ سایش ، اکریلیک ها دچار تغییر نمی‌شود ولی پلی استر دچار خوردگی یا پوسیدگی به مرور زمان می‌شوند .

فرش و نکات دکوراسیونی

فرش ایرانی در همه جای دنیا به عنوان عضوی جدانشدنی و فوق العاده لوکس در دکوراسیون داخلی به شمار میرود که اکثر طراح­ها از آن برای افزودن فوت نهایی خود استفاده می­کنند و جایگاه ویژه آن در زمینه طراحی کلاسیک غیرقابل انکار است. گاهی اوقات تجسم یک فضای کلاسیک شیک و لوکس بدون یک تخته فرش ایرانی واقعا غیرقابل تصور است!

اول فرش بعد دکوراسیون

صد و پنجاه سال قبل، ادگار آلن پو شاعر و نویسنده مشهور آمریکایی نوشت: «روح یك خانه فرش است.» سخن او به این معنی است كه فرش پایه و اساس طراحی خانه است و همه چیز تحت تاثیر آن می­باشد. وقتی فرشی را برای یك اتاق انتخاب می‌كنید، چیدمان كلی اتاق را تعیین كرده‌اید، وقتی فرش یا فرش‌هایی را برای یك اتاق انتخاب می‌كنید، در واقع رنگ‌های اصلی آن اتاق را نیز تعیین كرده‌اید. انتخاب کردن فرش در ابتدا و بعد سراغ خرید مبلمان و دیگر وسایل رفتن بسیار راحت‌تر از راه‌های دیگر است.

تاثیر کفپوش ها

کف در واقع دیوار پنجم به حساب می­آید و رنگ آن به اندازه دیوارها، مبلمان و پارچه­ های به کار رفته در خانه حایز اهمیت است. یک انتخاب خوب برای کف باقی کار را راحت و دلچسب می­کند لذا قبل از خرید فرش حتما رنگ کفپوش‌های منزلتان را که می‌خواهید فرش‌ها را روی آن پهن کنید در نظر بگیرید، اگر این کفپوش‌ها رنگ‌های خنثی دارند کار راحت‌تری را در پیش خواهید داشت، اما اگر کفپوش‌های خانه‌تان رنگ‌هایی مثل طیف قهوه‌ای دارد حتما فرش‌هایی را انتخاب کنید که با کفپوش‌ها هماهنگی داشته باشد، البته به گفته کارشناسان دکور تضاد بین رنگ فرش‌ها و کفپوش‌های استفاده شده در طراحی دکوراسیون داخلی خانه، باعث خودنمایی هرچه بیشتر فرش‌ها می‌شود. به طور کلی اگر طرفدار کنتراست یا تضاد در دکوراسیون تلفیقی خانه هستید باید از رنگ‌های متضاد استفاده کنید و اگر تمایل به ایجاد هارمونی یا هماهنگی در دکوراسیون دارید، باید از رنگ‌های مکمل استفاده کنید. این را هم به خاطر داشته باشید که رنگ کف و دیوارها باید با توجه به هم انتخاب شوند به عنوان مثال کف تیره با دیوارهای تیره اتاق را بسته و دلگیر می کند ولی اگر انتخاب تان رنگ های تیره است دیگر موظفید که مبلمان روشن به کار ببرید.

گردش رنگ

گردش رنگ در کل فضای خانه یکی از ارکان اساسی دکوراسیون داخلی محسوب می­شود که به سادگی قابل اجراست. می­توانید از یک یا چند رنگ فرش­تان را انتخاب کرده و از آن رنگ­ها در سایر قسمت­های خانه نیز استفاده کنید یا فرشتان را با توجه به رنگ غالب خانه تهیه کنید. البته توجه داشته باشید چنانچه از فرش­های ساده یک رنگ استفاده می­کنید، بهتر است برای هماهنگ شدن رنگ­های آن با خانه­ تان رنگ­های مکملش را به کار ببرید و از تکرار یک رنگ خاص خودداری کنید.

خرید فرش 1000 شانه

فرش ماشینی 1000 شانه کاشان از جدید ترین تولیدات صنعت نساجی ایران است که مورد استقبال مردم واقع شده است . قیمت فرش 1000 شانه با توجه به تراکم و شانه بسیار بالا گرانتر از سایر فرش های ماشینی روز است . برای خرید اینترنتی و حضوری فرش ماشینی 1000 شانه کاشان میتوانید به وب سایت یزدانا مراجعه کنید یا با کارشناسان شرکت فرش یزدانا ( 03538252575 ) تماس حاصل نمایید .

نظرات بازدیدکنندگان