سری چهار تکه ترمه حسینی یزد طرح سالار کد 805

نظر(0)
0 تومان
ناموجود
تعداد:
محصول در دسترس نیست
نظر خود را بنویسید
EU3234363840424446USXX5XSSMLXLXXLXXLArm Length6161,56262,56363,56464,5Bust Circumference8084889296101106111Waist Girth6165697377828792Hip Circumference87919599103108113118
  • ضمانت اصالت کالاضمانت اصالت کالا
  • پرداخت در محلپرداخت در محل
  • پشتیبانی 24 ساعتهپشتیبانی 24 ساعته

رومیزی ترمه یزدی چیست؟

ترمه یکی از نفیس ترین صنایع دستی است که از دیرباز مورد توجه بسیاری از افراد بوده است.در قدیم استفاده ترمه اندک بوده و از پارچه های اشرافی حساب می شده که با آن لباس اعیان و ثوتمندان را می بافتند ولی امروزه کاربرد ترمه زیاد شده است به طوریکه برای تزئین خانه و جلوه دادن به آن از ترمه استفاده می کنند.از بیشترین استفاده هایی که امروزه از ترمه می شود، بافت انواع رومیزی ترمه است.

ترمه یزدی نوعی پارچه گران‌بهای بافته‌شده از الیاف بسیار لطیف است که از صنایع نفیس نساجی ایران و یزد می‌باشد.نقش‌های منحنی مانند بته جقه و گل‌های شاه‌ عباسی در رنگ‌های مختلف در ترمه به کار می‌رود.ترمه با طرح‌های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود و ترمه یزد به زیبایی بسیار معروف است.برای ترمه‌بافی از ابریشم و پشم مرغوب با الیاف بلند استفاده می‌کنند.نخ‌ها با رنگ‌های گیاهی و مواد مصنوعی طبیعی و بیشتر به رنگ‌های عنابی،قرمز،سبز،نارنجی،آبی،مشکی و ... رنگرزی می‌شوند.برخی از نقش‌های متنوع ترمه بافی عبارتند از بته جقه،گل‌های شاه عباسی،بته خرقه،شاخ گوزنی،امیری، راه راه،بته سروی و بته بادامی.

شروع ترمه بافی در ايران به اوايل دوره صفويه می رسد هر چند برخی معتقدند كه زادگاه اصلی ترمه قلب آسيای مركزی و ارتفاعات كشمير است.عده ای نيز بر اين باورند كه ترمه بافی در ابتدا در ايران آغاز گرديد و سپس به كشمير راه يافته است.آنچه در خصوص اين پارچه بسيار ظريف ميتوان گفت اين است كه ذوق و سليقه و ابتكار ايرانيان در ظرافت بافت،جنس و طرحهای خيال انگيز آن در جهان كم نظير ميباشد.دوره شاه عباس صفوی را می توان دوران اوج و شکوفایی صنعت ترمه بافی عنوان کرد به دلیل اینکه شاه عباس طراحان برجسته ای را از چین و ارمنستان به ایران دعوت کرد تا هنر نوین خود را به ایرانیان تعلیم دهند به همین دلیل ترمه های آن زمان زیبایی و برجستگی خاصی پیدا کرد.

كاربرد ترمه در گذشته و امروز

در گذشته دوختن لباس های فاخر،اشرافی،پرده،جانماز،خلعتی و... با استفاده از ترمه انجام می شد و امروزه این پارچه زینت بخش مبلمان،پشتی و رومیزی و ... شده است.پارچه ای که زمانی در انحصار رجال و اشراف و پادشاهان بود حالا در میان اقشار متوسط و بالای جامعه به عنوان هدیه در عروسی ها و در اعیاد و مراسم رسمی و خانوادگی رد و بدل می شود.

چند مدل رومیزی ترمه وجود دارد؟

  • رومیزی ترمه مربع که ابعاد آن 100*100 سانتی متر است.
  • رومیزی ترمه دایره که قطر آن 100 سانتی متر است.
  • رومیزی سه تکه ترمه که این ست شامل یک رومیزی به اندازه 100*50 سانتی متر و دو عدد عسلی شش ضلعی به ابعاد 50*30 سانتی متر است.
  • رومیزی ترمه چهار تکه که شامل یک رانر 150*50 سانتی متر یک عسلی بزرگ به ابعاد 100*45 سانتی متر و دو عدد عسلی کوچک به ابعاد 50*35 سانتی متر است.
  • رومیزی پنج تکه ترمه که این ست شامل یک رومیزی مربع 100 سانتی متر و یک رومیزی 150*50 سانتی متر و یک رومیزی 95*45 سانتی متر و دو عدد عسلی 45*25 سانتی متر است.

نگهداری،شستشو و اتو کشی ترمه

اصولا پارچه ترمه به سبب بافت منحصر به فرد و به دلیل تراکم زیاد پودهایش از یک مقاومت نسبی مطلوب برخوردار است و در مجموع پردوام تر از بقیهٔ انواع پارچه است.با این وجود،نور و رطوبت از بزرگترین عوامل رنگ پریدگی ترمه است زیرا قسمت‌های سیاه آن در برابر نور و حرارت حساس تر از بقیهٔ قسمت‌ها بوده و به راحتی آن‌ها را جذب می‌کند هم چنین بید یکی از دشمنان ترمه است و به همان گونه که پارچه‌های پشمی در برابر بیدزدگی محافظت می‌شود،می‌بایست در نگهداشت ترمه اقدام شود که متداول‌ترین آن‌ها استفاده از نفتالین می‌باشد.از آن جا که معمولاً ترمه با آستری و یراق همراه می‌شود شستن ترمه با آب به محصول آسیب می‌رساند و از طرفی دمای بالای آب و مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده نیز می‌تواند آسیب زا باشد بنابراین تنها راهی که برای شستشوی ترمه پیشنهاد شده خشکشویی است.

معیار ارزش ترمه

تعداد رنگ نخ استفاده شده در بافت ترمه و همچنین تراکم بافت تعیین کننده ارزش ترمه است.هرچه تعداد رنگ ها در یک ترمه بیشتر باشد ارزش آن ترمه بالاتر می رود.اگر ترمه ها تعداد رنگ یکسانی داشته باشند طرح و تراکم بافت تعیین کننده ارزش آنها خواهد بود.هرچه تنوع رنگ و تراکم ترمه بیشتر باشد ارزش بیشتری برای آن قایلند.به دنیای رنگارنگ صنایع دستی ایران رفتیم و یکی از هنرمندانه ترین جلوه های آن را دیدیم.قبل از ورود پارچه ها و منسوجات بافت كارخانه های ماشینی غرب به ایران،ترمه بافی رونق چشمگیری داشت و تعداد دستگاه های بافندگی در یزد به حدود 500 تا 700 دستگاه می رسید اما امروزه این صنعت نفس های آخرش را می کشد.بد نیست که با خرید این دست بافت زیبا از هنرمندان کمکی برای جان گرفتن دوباره این صنعت باشیم.

مشخصات

جنس
ویسکوز
شکل هندسی
4 تکه

مرجع های ویژه

در حال حاضر هیچ نظر مشتری وجود ندارد.

نوشتن یک نظر
سری چهار تکه ترمه حسینی یزد طرح سالار کد 805
سری چهار تکه ترمه حسینی یزد طرح سالار کد 805

سری چهار تکه ترمه حسینی یزد طرح سالار کد 805

0 تومان